Jeżeli interesujesz się likwidacją blizn rogówkowych, koniecznie kliknij tu.
Oko to delikatna część ciała i w każdej chwili może zostać uszkodzone. Na skutek rozmaitych urazów lub zapaleń na powierzchni rogówki powstają blizny, które w mniej lub bardziej pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówkowe można na szczęście zlikwidować, wykorzystując laserowej korekcji wzroku.
Blizny na rogówce – jakie wywołują skutki?
Rogówka to wypukła, zewnętrzna warstwa gałki ocznej, która je ochrania, a w tym samym czasie nadzoruje sposób, w jaki światło dociera się do głębszych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, jak również niezmiernie sprężysta i choć zwykle delikatne jej otarcia goją się same, nierzadko pojawiają się zbliznowacenia, również w następstwie naszej nieuwagi. Co powoduje pojawienie się blizn rogówkowych? Są one przeważnie następstwem urazów np. oparzenia, skaleczenia oraz zadrapania, rozmaitych chorób (np. kiły) bądź przedostania się do oka ciała obcego. Lecz blizny na rogówce mogą powstać także w wyniku niedbałego nakładania soczewek korekcyjnych. Nie licząc wyczuwalnego pogorszenia się widzenia, o pojawieniu się blizn rogówki sygnalizuje kilka innych symptomów, takich jak m.in. wrażenie bólu gałki ocznej, nadwrażliwość na światło czy przekrwienie oczu, zatem jeśli ich doświadczasz zalecamy czym prędzej zapisać się na konsultację z okulistą. W trakcie wnikliwego badania ustali on wielkość, głębokość oraz umiejscowienie blizn, a także doradzi w aspekcie możliwości ich leczenia.
Usuwanie blizn na rogówce – na czym polega metoda PTK?
Najczęściej stosowaną obecnie procedurą likwidowania blizn na rogówce jest zabieg PTK, wykonywany w znacznej liczbie klinik, specjalizujących się w korekcie wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na likwidację nie tylko blizn z centralnego, ale i peryferyjnego obszaru rogówki. PTK wykorzystuje się także podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny usuwa się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera ekscymerowego zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Ten zaledwie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnej anestezji, wystarczające jest znieczulenie samej gałki ocznej, które aplikuje się preparatem w kroplach wprost na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni trzeba słuchać się ściśle poleceń lekarza prowadzącego, nie przemęczać oka i terminowo zgłaszać się na kontrolę zgodnie z planem.
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]