urolog kraków prywatnie

Urologia – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem układu moczowego

U szeregu pacjentów wizyta u urologa powoduje zakłopotanie. Schorzenia, jakie bada urologia, uważane są jako niesłychanie krępujące, co skutkuje tym, iż pacjenci, którzy odnotowali u siebie alarmujące przejawy choroby, często opóźniają o kilka tygodni wizytę u urologa. Niestety może to skutkować poważnymi konsekwencjami dla układu moczowo-płciowego.

Jakie objawy są wskazaniem do badania przez urologa?

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie diagnostyką oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne chociażby za produkcję hormonów czy wydalanie z organizmu zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein. Na problemy z układem moczowym może wskazywać mnóstwo różnych objawów, które często są lekceważone przez chorych z nadzieją, że same ustąpią. Na jakie więc oznaki trzeba zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym udaniem się na wizytę do urologa? Są to głównie wszelkie zmiany powiązane z moczem, czyli obecność w nim krwi albo ropy, jego ciemniejsza barwa bądź spienienie, ale również ból bądź pieczenie przy wydalaniu moczu, przerywany strumień, popuszczanie moczu czy wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre symptomy bywają też mniej oczywiste, przykładowo ból podbrzusza lub pleców, nadciśnienie tętnicze i opuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, toteż mężczyźni winni udać się do niego jeśli doświadczają problemów związanych z podtrzymaniem wzwodu, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w spermie) czy gdy zauważą jakiekolwiek zmiany na jądrach lub prąciu. Należy przy okazji zaakcentować, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie zgłaszać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi przeprowadza lekarz urolog?

Pacjenci na ogół zapisują się do gabinetu lekarza urologii celem konsultacji odnośnie wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego narządu), a także leczenia torbieli nerek, stulejki czy też wodniaka jądra. Urolodzy codziennie przeprowadzają także sporo złożonych zabiegów, jak m.in. plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego i nefrektomia (a więc usunięcie nerki).

SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]