Biopsja gruczołu krokowego – nie musisz się jej bać!

Kliknij w to miejsce po więcej szczegółów o biopsji gruczołu krokowego.

Gruczoł sterczowy, czyli prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem rozmiaru oraz kształtu do włoskiego orzecha. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za wytwarzanie płynu, w którym przenoszona jest sperma. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak istotne jest jej cykliczne badanie. Daje to możliwość rozpoznania zapalenia bądź przerostu tego gruczołu, a także stosunkowo wczesnego wykrycia niebezpiecznych zmian rakowych. Należy zaznaczyć, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie wolno bagatelizować ryzyka jego możliwego rozwoju.

Problemy z erekcją i oddawaniem moczu – alarmujące symptomy

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia powinni cyklicznie pojawiać się u urologa, w szczególności jeśli spostrzegli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak problemy w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, kłopoty ze wzwodem oraz ejakulacją, ale także krew w moczu czy jego przerywany strumień. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog zleci badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza duże prawdopodobieństwo rozwoju raka. Żeby jednak mieć absolutną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja gruczołu krokowego – co warto o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania równocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu używa się jedynie obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem, który przeciętnie trwa ok. pół godziny. Prócz tego pacjent spędza także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, toteż pełna procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona zasadniczo bezbolesna. Później patomorfolog sprawdza pobrane wycinki prostaty i ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. mała krzepliwość krwi, uczulenie na niektóre leki i posiadanie rozrusznika serca. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]