fartuch z polipropylenu

Ochrona ciała pracowników – o kombinezonach i fartuchach ochronnych

W wielu branżach przemysłu środowisko pracy pełne jest rozmaitych czynników, które narażają pracowników na uszczerbek na zdrowiu. Częstokroć samo wyposażenie ich w czapki i rękawice ochronnych nie wystarczy – potrzebna jest osłona większej powierzchni, a czasem i całego ciała. Ten poziom bezpieczeństwa dają tylko kombinezony i fartuchy ochronne.

Kombinezony i fartuchy ochronne – obligatoryjne w sektorze usług oraz medycznym

Może się zdawać, że tak szeroka ochrona ciała jest sporadycznie niezbędna, jednak to błędne myślenie. Przeciętny obywatel na ogół zazwyczaj nie odwiedza miejsc, gdzie personel musi ubierać się w uniformy chroniące korpus i kończyny, a takie sytuacje widzi najczęściej w telewizji. Lecz taka odzież ochronna stosowana jest na co dzień wszędzie tam, gdzie higiena pracy musi spełniać ponadprzeciętne standardy, z tego powodu noszą ją np. kosmetyczki oraz fryzjerzy, którzy najczęściej korzystają z lekkich jednorazowych fartuchów ochronnych czy kadra linii produkcyjnych w przemyśle spożywczym, którzy tak ochraniają swoje ubranie przed ubrudzeniem, ale też zapobiegają przeniesieniu włókien z ich ubrań na wytwarzaną żywność. Kombinezony oraz fartuchy ochronne są właściwie niezbędne w medycynie – szpitale, przychodnie medyczne czy ambulatoria nie byłyby w stanie bezpiecznie realizować swoich działań bez tego akcesorium.

Z czego robione są kombinezony oraz fartuchy ochronne?

W asortymencie producentów ubrań BHP znajdują się kombinezony oraz fartuchy zarówno jednorazowe, jak i wielokrotnego użytku. Często posiadają one ściągacze na nogawkach i rękawach, które zapobiegają ich podnoszeniu się, co znacznie zwiększa komfort pracy. Akcesoria ochronne jednorazowego użytku sprawdzają się w tych branżach, gdzie niezbędne jest utrzymanie czystości przy równoległym wyeliminowaniu kontaktu ze środkami chemicznymi, jak np. detergenty lub wybielacze. Korzystanie z tych kombinezonów i fartuchów, mimo iż da się z nich skorzystać tylko raz, z reguły nie generuje znacznych kosztów. W ogromnych zakładach pracy do ich dystrybucji wśród zatrudnionych można założyć specjalne proste w użyciu dozowniki.

Z czego produkowane są kombinezony oraz fartuchy ochronne? Przeważnie z polipropylenu (PP), a konkretniej z włókniny polipropylenowej, nazywanej potocznie wigofilem lub flizeliną. Ten materiał dzięki swojej włóknistej strukturze pozwala na swobodny przepływ powietrza oraz wchłania pot, zatem nie wyzwala uczucia dyskomfortu. Z kolei do artykułów foliowych wykorzystuje się lekkie folie polietylenowe (z PE, CPE lub LDPE), które dopuszczone do kontaktu z pożywieniem.

Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]