Co to jest żywność ekologiczna?

Więcej o ekologicznej żywności.

Od prężnego rozwoju branży spożywczej, który obserwujemy od zeszłego wieku, wyroby jedzone przez nas codziennie zaczęto standardowo nasycać rozmaitymi substancjami wydłużającymi ich świeżość. Jednak razem z dojrzewającą wiedzą odbiorców odnośnie tego, co jedzą i jak może to wpływać na ich zdrowie, w ostatnim czasie coraz częściej szukają oni wyrobów wytworzonych z eko żywności.

Eko żywność – rośliny uprawiane według wszelkich norm rolnictwa ekologicznego

Żeby konkretny produkt oferowany w naszym kraju mógł tytułować się „eko”, musi spełnić kilka warunków. Żywność ekologiczna i artykuły z niej wytworzone muszą pozyskać stosowne certyfikaty nadawane przez wyznaczone do tego laboratoria. Kluczową jednak właściwością spożywczych artykułów eko jest to, że wykorzystane do ich przygotowania warzywa oraz owoce hodowano z zachowaniem wszelkich reguł rolnictwa ekologicznego. To znaczy, że rolnicy nie używali syntetycznych pestycydów ani nawozów, które mogłyby negatywnie wpływać nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które także są zagrożeniem dla środowiska. Niektóre wszak nawozy zatruwają wody gruntowe lub wywołują zasolenie gleby, a opryski upraw syntetycznymi pestycydami nieraz są przyczyną obumierania pożytecznych pszczół. Tymczasem w efekcie ekologicznej uprawy warzywa i owoce cechują się wielokrotnie niższą zawartością metali ciężkich, azotynów oraz azotanów, a to znaczy, że mniej tych szkodliwych związków dostanie się do organizmu ich konsumentów.

Kupujesz żywność eko? Sprawdzaj dokładnie informacje na opakowaniu

Żywność ekologiczna podlega nieustannemu nadzorowi w każdej fazie produkcji, w tym także w czasie przewozu oraz składowania. Co kluczowe, jeśli produkt spełnia warunki, jego producent prócz standardowych informacji m.in. o temperaturze składowania, masie netto, miejscu produkcji składników, terminie trwałości oraz kaloryczności, musi dodatkowo obowiązkowo podać numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej niniejszy produkt i zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, którym jest listek ułożony z białych gwiazd. Szukając żywności eko trzeba więc czytać uważnie etykiety produktów, a zamawiając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie zamieszczona jest informacja o zdobytych certyfikatach.

"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]