Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Jeśli chcesz nabyć kantar sznurkowy, kliknij tu.

Kantar to powszechnie używany element uprzęży dla konia. Mocno przypomina uzdę, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – części umieszczanej w pysku, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jeden z kluczowych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie rzadko się rozstają. Skutkiem tego musi on być dopasowany do wymiarów i kształtu głowy konia, a także nie przyczyniać się do powstania obtarć. Jak zatem dobrać właściwy kantar? Na które jego atrybuty należy zwrócić uwagę?

Co odpowiedniejsze dla konia – kantar sznurkowy czy taśmowy?

Na rynku znajdziemy różne typy kantarów: taśmowe, skórzane, podszywane czy sznurkowe. Te ostatnie, określane też halterami, są zalecane z uwagi na znaczną kontrolę, którą jeździec za ich pomocą ma nad koniem. Dla konia dużo bardziej wygodny jest jednakże kantar skórzany albo taśmowy. Dużo wyższy komfort dają kantary podszywane – np. sztucznym bądź prawdziwym futrem, które da się zdjąć celem wyczyszczenia. Taki kantar doskonale zapobiega tworzeniu się obtarć, a przy tym pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas tresury lub spacerów.

Kantary – które dla kucy a które dla hanowerów?

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt i kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować właściciele pokaźniejszych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) został natomiast stworzony z myślą o kucach (np. walijskich) i rocznych koniach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średnich rozmiarów i pasują między innymi do trakenów, koni arabskich, wielkopolskich oraz huculskich. Największy rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie czy perszeron).

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]