Gdzie wykonać badania psychologiczne kierowców?

Zajrzyj tutaj jeżeli chcesz zamówić badania psychologiczne Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na szosach w największej mierze wpływają umiejętności obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z tych zawodów zgodnie z przepisami muszą w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ich temat parę słów. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na specjalnych maszynach, podczas których badana jest postrzeganie prędkości, podzielność koncentracji umiejętność szybkiej reakcji czy widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]