Badania wysokościowe – dlaczego są tak ważne?

Zamów badania wysokościowe Bielsko na www.badaniabielsko.pl.

Wielu z nas działania na wysokości kojarzy zwłaszcza z serwisowaniem kominów oraz czyszczeniem szyb w wysokościowcach. W myśl uchwalonych w naszym kraju regulacji są to jednak wszystkie zadania wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, kiedy działania odbywają się minimum trzy metry nad ziemią, niezbędne jest natomiast zaliczenie specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W jakich placówkach są wykonywane? Jakie choroby sprawią, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Gdzie wykonać badania wysokościowe?

Badania wysokościowe można wykonać odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której uzyskamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich zakończeniu – jeśli rzecz jasna efekty będą odpowiednie – otrzymamy orzeczenie pozwalające na pracę na wysokościach. Bywa jednak, że na wykonanie badań lekarskich nie mamy wiele czasu – wtedy słusznie postąpimy udając się sami do laryngologa, okulisty i neurologa w celu wykonania badań, a następnie przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jakkolwiek najlepiej umówić się na badania w specjalistycznej poradni.

Przez które choroby nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować choroby, które sprawiają, iż praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do najważniejszych tego rodzaju chorób zaliczają się w szczególności epilepsja i choroby błędnika, wady wzroku (a konkretnie – potrzeba noszenia okularów (choć możemy to wyeliminować wykorzystując szkła kontaktowe), jak również niedowidzenie. Specjalista ma prawo poza tym odmówić podpisania zaświadczenia, jeśli mamy nieuregulowaną cukrzycę oraz walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 3 lata, natomiast osoby które ukończyły 50 lat – co roku.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]