Zbierasz srebrne numizmaty? Poznaj polskie monety kolekcjonerskie

Kup numizmaty.

Bilon to nie tylko pieniądz, ale też obiekt westchnień numizmatyków ze wszystkich stron globu. Numizmatyka, będąca początkowo gałęzią nauki analizującą medale, monety a następnie też banknoty, z wolna przerodziła się w szanowane hobby. Wielu numizmatyków widzi z kolei gromadzenie monet jako pomysł na lokatę pieniędzy w dobra, mogące z upływem czasu dać niemały dochód. Odpowiednio korzystają z tego światowe mennice, każdego roku emitujące dziesiątki tysięcy atrakcyjnych złotych oraz srebrnych monet kolekcjonerskich.

Numizmaty ze srebrnego i złotego kruszcu – hobby, które może przynieść dochód

Bodźców, dla których ludzie zbierają banknoty i monety jest wiele. Niektórzy skupiają się na monetach okolicznościowych wybijanych w związku z obchodami rocznicy znaczącego wydarzenia historycznego bądź narodzin czy też śmierci uznanej znakomitości ze sfery polityki albo sztuki. Inni fascynują się środkami płatniczymi, stąd zbierają pieniądze rozmaitych krajów. Trzecia grupa kupują monety, których design przedstawia określony motyw, np. związany z zabytkami świata bądź znakami zodiaku. Jest natomiast grupa osób, której nie interesują numizmaty emitowane w znacznych nakładach z niklu, mosiądzu i miedzi, a która skupia się na monetach okolicznościowych ze szlachetnych kruszców, najczęściej ze srebra i złota. Owszem, tego rodzaju monety numizmatyczne już pierwszym dniu na rynku są kilka razy droższe aniżeli zwyczajne monety kolekcjonerskie, lecz trzeba mieć świadomość, iż ich kupno bywa doskonałą inwestycją. Po upływie czasu wartość srebrnych oraz złotych numizmatów nierzadko znacznie wzrasta, nie tylko z powodu limitowanej ilość konkretnego wzoru, ale także z powodu możliwego wzrostu wartości kruszcu, którego zostały one wykonane.

Srebrne oraz złoteolskie monety okolicznościowe

Pasjonatom skupiającym się w głównej mierze na numizmatach wybijanych w Polsce z pewnością nie braknie pięknych eksponatów do kupienia. Raptem w zeszłych kilkunastu latach Mennica Polska wypuściła takie monety jak np. seria Historia polskiej muzyki rozrywkowej z wizerunkami między innymi Grzegorza Ciechowskiego i Krzysztofa Komedy oraz 100. rocznica urodzin Jana Karskiego. Większość monet numizmatycznych produkowanych w naszym kraju to srebrne numizmaty o nominale 10 zł. Ich koszt, w zależności od rocznika wybicia, nakładu i wagi, waha się od 80 do około 300 zł. Srebrne i złote numizmaty zamknięte są na ogół w kapslu albo sprzedawane w kasecie wraz z certyfikatem.

ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]