Podstawowe informacje o systemie rozliczeń SWIFT

Zajrzyj na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/, aby znaleźć informacje dotyczące systemu bankowego SWIFT.

Mimo, iż praktycznie rzecz biorąc codziennie korzystamy z usług bankowych, masa Polaków po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji względem Rosji jako odpowiedź Zachodu na konflikt zbrojny na Ukrainie. Jednak system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest jednym z filarów wydajnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

Co jest główną zaletą systemu SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie o wiele bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny używany współcześnie system tego typu. Oprócz niego m.in. w Naszym kraju korzysta się również z systemów: Elixir, SORBNET i SEPA.Na całym świecie wykorzystywane są także różnorodne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na obszarze konkretnego państwa.

Co jest zatem najważniejszą zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Działa on prawie we wszystkich państwach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i wiele innych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się także przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC znanych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT popularnych banków, mających oddziały w Polsce.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]