Krugerrand, Britannica, Liść Klonowy – o złotych monetach bulionowych

Więcej o monetach inwestycyjnych na https://goldbroker.pl/zlote-monety-bulionowe/.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mają do wyboru kilka sposobów: kolekcjonować biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek działających na rynku metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem. Kolejną strategią jest zakup złota inwestycyjnego, które oferowane jest nie tylko w postaci sztabek, ale także monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są wybijane w ograniczonym nakładzie

Złote monety kojarzymy z reguły z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, nazywane również lokacyjnymi, czy to ze złota czy z innych kruszców, różnią się od nich pod paroma względami. Przede wszystkim monety bulionowe są emitowane celem inwestowania w nie kapitału, dlatego też ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd determinowany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są emitowane w seriach tematycznych lub w związku z znaczącymi wydarzeniami, więc ich wygląd niezmiernie sporadycznie ulega zmianie. Na ogół złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę odróżniają się od siebie jedynie datą wybicia. Trzeba zaznaczyć, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału wyrażonego w walucie, a ich faktyczną wartość określa próba i waga wykorzystanego do ich bicia kruszcu. Walorem monet bulionowych jest to, że są popularne w każdym zakątku globu, więc ich ewentualna sprzedaż jest mniej obciążona ryzykiem straty niż regionalnych monet kolekcjonerskich.

Dodatek innych metali wzmacnia złote monety bulionowe

Najpopularniejsze wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, lecz emitenci biją również monety o nominale 1/2 czy 1/50 oz złota. Należy wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są zwykle ze złota najwyższej próby, a więc .9999, ale np. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand emitowane są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to najczęściej na celu wzmocnienie monety i w konsekwencji zmniejszenie możliwości jej zniszczenia. Takie monety z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są opisane informuje o wadze czystego kruszcu, które się w nim znajduje.

W ofercie krajowych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez przeszkód natrafią na najpopularniejsze z nich, czyli wspomniane wyżej Krugerrandy, Liść Klonowy czy Pandę.

ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]