Kilka informacji o franku szwajcarskim i gdzie znaleźć jego aktualny kurs?

Uzupełnij swoje wiadomości o kursie franka szwajcarskiego.

O franku szwajcarskim większość Polaków wie mało, generalnie zaledwie to, że jest to waluta, w której dziesiątki tysięcy naszych rodaków zaciągnęło kilka lat wstecz kredyty hipoteczne, które dziś spłacają z trudem. Tymczasem historia franka jest dość ciekawa.

Pieniądz znany ze swojej wyjątkowej stabilności – frank szwajcarski

Naturalnie, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednak jest to oprócz tego środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok między innymi euro, funta brytyjskiego oraz dolara, frank szwajcarski jest uważany za jedną z kluczowych walut w dzisiejszym świecie. Ale nie była to pierwotna waluta, która została wprowadzona do obiegu na obszarze Szwajcarii. Frank tak naprawdę pojawił się zaledwie w XIX w. i zastąpił liczne lokalne waluty, które uprzednio wybijano w różnych kantonach. Przez poprzednie dekady swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej niezwykłej stabilności, stawiając opór między innymi destabilizacji w czasach kryzysów gospodarczych i politycznych, jakie przeżyliśmy w XX i XXI w. Co ciekawe, frank szwajcarski uważany jest za jedną z najpiękniejszych walut na świecie. Ósma seria banknotów emitowana od połowy 90-tych wyróżnia się zdumiewającymi barwami oraz niecodzienną wertykalną orientacją grafiki. Na frankach można podziwiać osobistości z obszaru sztuki (przykładowo Arthura Honeggera, Alberto Giacomettiego czy Jacoba Burckhardta), a nie jak na ogół bywa – oblicza wojskowych, królów lub polityków. A motywem przewodnim nowej, dziewiątej serii banknotów są Ziemia, przyroda i nauka.

Kantor online – tu znajdziesz kurs franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski nadal cieszy się znacznym popytem wśród inwestorów, niemniej jednak jego notowania obserwują również bacznie osoby z nieuregulowanymi pożyczkami w tej walucie. By poznać najnowszy kurs franka szwajcarskiego, zalecamy odwiedzać na stronę kantoru online, gdzie notowania tej waluty aktualizowane są w odstępach kilkusekundowych. Tu można też prześledzić fluktuacje wartości waluty w wybranym roku. Jest to funkcja przydatna dla frankowiczów oczekujących na stosowny moment, żeby przewalutować złotówki na franki przed spłatą najbliższej raty zadłużenia, jak również dla inwestorów analizujących swoje dalsze kroki.