Blachodachówki modułowe czy blachodachówki na wymiar? Który rodzaj pokrycia dachowego wybrać?

Blachodachówka to efektowne i jednocześnie ekonomiczne pokrycie dachowe, które jest chętnie wybierane przez inwestorów. Dzięki tradycyjnej formie i zastosowaniu nowoczesnej technologii dach kryty blachodachówką będzie pięknie prezentował się zarówno w nowoczesnym jak i tradycyjnym budownictwie, a dodatkowo będzie szczelny i trwały. W zależności od kształtu i wielkości dachu jako pokrycia możemy zastosować blachodachówkę modułową lub blachodachówkę ciętą na wymiar. Który rodzaj pokrycia dachowego wybrać?

Blachodachówka to stalowe pokrycie dachowe, produkowane z blach ocynkowanych, powleczonych powłokami ochronnymi. Zabezpieczają one blachę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i nadają jej elegancki wygląd. Standardowo blachodachówka produkowana jest w dwóch formach – w dużych arkuszach na wymiar lub w wersji modułowej (zwanej także panelową, a w ofercie naszej firmy dwumodułową).

Blachodachówka na wymiar w arkuszach

Blachodachówka oferowana w arkuszach to połacie blachy produkowane na dokładny wymiar, zgodnie z projektem dachu wykonanym przez architekta. Arkusze mają stałą szerokość, a ich długość może osiągać nawet kilka metrów (w zależności od długości konstrukcji).

Z uwagi na duże rozmiary arkuszy blachodachówki, należy zwrócić uwagę na ich właściwy transport, rozładunek oraz przechowywanie tak, aby nie uległy uszkodzeniu lub zniekształceniu. Zgodnie z zaleceniami producenta arkusze cięte na wymiar powinny być rozładowywane przy użyciu suwnic i dźwigów (wówczas wskazane jest stosowanie specjalnych zawiesi pasowych). W przypadku użycia wózka widłowego do rozładunku, trzeba pamiętać o odpowiednim ustawieniu rozstawu wideł i zabezpieczeniem ich przed uszkodzeniem powierzchni blachy – zarysowaniem lub wgnieceniem, a przede wszystkim wygięciem i złamaniem. Przy rozładunku ręcznym pracownicy powinni używać specjalnych rękawic.

Kolejny moment, w którym może nastąpić uszkodzenie arkusza blachodachówki to jego przenoszenie. Czynność ta musi być wykonana przez odpowiednią liczbę pracowników – 1 osoba co 1,5 metra, tak aby zapobiec naciąganiu oraz odkształceniom materiału. Ważne jest także, aby długie arkusze przenosić tak, by dłuższa krawędź była ułożona równolegle do podłoża.

Blachodachówka na wymiar stosowana jest przede wszystkim na dachach prostych, jedno- lub dwuspadowych. Dzięki idealnemu dopasowaniu długości arkuszy do rozmiaru dachu straty materiału są minimalne, a montaż przebiega bardzo sprawnie.

mona-trio-1024x683-1

Blachodachówka modułowa (panelowa, dwumodułowa)

Blachodachówka modułowa produkowana jest w formie elementów o stałych wymiarach, które umożliwiają szybki montaż pokrycia na dachach o bardziej skomplikowanej konstrukcji. Aby obliczyć ilość potrzebnego materiału wystarczy znać powierzchnię dachu do pokrycia oraz efektywną powierzchnią krycia modułu (szerokość krycia rzeczywistego), która określa rzeczywiste zużycie blachy (bez powierzchni na łączenia).

W czasie prac dekarskich kolejne panele układane są przez dekarzy na zakład, rozpoczynając zazwyczaj od prawego dolnego rogu dachu i mocowane specjalnymi wkrętami. Przy wzorach symetrycznych układanie paneli można rozpocząć od lewego dolnego rogu dachu. Moduły w kolejnych rzędach układane są naprzemiennie, na tak zwaną “ciegiełkę”. Dzięki temu na pokryciu nie jest widoczna pozioma linia między arkuszami blachy, która czasami może pojawić się na dachach krytych blachodachówką ciętą na wymiar.

mona-duo-2

Jaką blachodachówkę wybrać w zależności od rodzaju dachu?

Rodzaj blachodachówki należy zawsze dostosować do kształtu dachu. Arkusze cięte na wymiar pozwalają na w miarę szybki montaż na prostych dachach o dużych powierzchniach.

W przypadku dachu o skomplikowanej bryle np. wielospadowym, z dodatkowymi elementami jak np. jaskółki, polecane są pokrycia w formie blachodachówki dwumodułowej, która dzięki niewielkim rozmiarom i możliwości docinania, minimalizuje straty materiału.

Niezależnie od formy (arkusze na wymiar lub moduły), montaż blach dachowych wymaga fachowej wiedzy i dużej praktyki. Dlatego tylko doświadczeni dekarze są w stanie zagwarantować prawidłowe położenie blachodachówki.

Źródło tekstu: https://www.regamet.pl/dla-domownika/blachodachowki-modulowe-czy-blachodachowki-na-wymiar-ktory-rodzaj-pokrycia-dachowego-wybrac/