Jakie buty na siłownię warto wybrać? Sprawdź polecane modele

Osoby rozpoczynające trening na siłowni często uważają, że najlepszym obuwiem do ćwiczeń są buty do biegania. W rzeczywistości, rodzaj odpowiedniego obuwia jest uzależniony od ćwiczeń, które zamierzamy wykonywać. Warto poznać najważniejsze zasady, bo dobrze dobrane buty sportowe zmniejszają ryzyko kontuzji i zwiększają komfort ćwiczeń.

Czy buty do biegania nadają się na fitness?

Buty do biegania sprawdzą się podczas wszystkich ćwiczeń aerobowych (jazda na orbitreku, bieg na bieżni, pompki, brzuszki, ćwiczenia z ciężarkami wykonywane na ławeczkach i maszynach), ale nie nie są dobrym wyborem do ćwiczeń nóg i treningu w pozycji stojącej z dużym obciążeniem (np. martwy ciąg, przysiady, wyciskanie żołnierskie), gdzie cały ciężar spoczywa właśnie na nogach. Wynika to z konstrukcji podeszwy. W butach do biegania stosuje się miękkie podeszwy, których zadaniem jest jak najlepsze amortyzowanie ciała podczas biegu. Ta sama amortyzacja może być bardzo niebezpieczna podczas wspomnianych wyżej treningów obciążających nogi, ponieważ nie zapewnia odpowiedniej stabilizacji pięty i kości śródstopia. Może to skutkować zapadaniem się kolan, odrywaniem pięt od podłoża, a w konsekwencji prowadzić do urazów stawu skokowego, kolan, bioder, a nawet kręgosłupa.

Buty sportowe odpowiednie do treningów obciążających nogi powinny posiadać twardą podeszwę, która utrzymuje piętę wyżej niż palce. Pozwala to m.in. na wykonywanie lepszych technicznie przysiadów i zapobiega odrywaniu pięty od podłoża.

Wiesz już, że w treningu aerobowym i siłowym sprawdzają się buty o innej konstrukcji. Zdecydowana większość osób trenujących na siłowni łączy ze sobą trening cardio (spalający tkankę tłuszczową), z treningiem siłowym. Czy to oznacza, że należy wyposażyć się w dwie różne pary obuwia? Oczywiście nie! Warto wybrać buty sportowe posiadające twardszą podeszwę, które jednocześnie będą lekkie i wygodne. Mogą to być dedykowane buty crossfitowe, buty lifestyle, a także dobrej jakości trampki.

Jeśli jednak zamierzasz skupić się na jednym, konkretnym rodzaju treningu, to powinieneś skupić się na następujących właściwościach butów przeznaczonych do danej aktywności:

 • Trening siłowy – buty do tego rodzaju ćwiczeń powinny posiadać sztywną, stabilną podeszwę. Pozwoli to na łatwe utrzymanie stopy w jednym miejscu, a także lepsze wyczucie podłoża.
 • Cardio – w tym przypadku bardzo ważna jest dobra amortyzacja podeszwy i zastosowanie lekkich, przepuszczalnych materiałów pozwalających na odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz buta, a także skutecznie odprowadzających wilgoć.
 • Fitness – do tego rodzaju treningu warto wybrać obuwie łączące dobrą amortyzację ze skuteczną stabilizacją stopy.
 • Crossfit – do treningów warto wybrać bardziej sztywne obuwie z twardszą podeszwą i mniejszą amortyzacją. Bardzo ważne jest utrzymanie stopy w odpowiednim ułożeniu i dobre czucie podłoża.

Jak dobrać buty na siłownie?

Wybierając buty na siłownie warto zwrócić uwagę na kilka uniwersalnych cech, które są istotne podczas każdego wykonywanego treningu:

 • Stabilizacja stopy – wpływa na nią zarówno budowa podeszwy, jak i cholewki. Jednocześnie obuwie treningowe powinno umożliwiać szerszy zakres ruchów (przede wszystkim na boku). Umożliwia to właściwe i komfortowe wykonywanie bardziej dynamicznych ćwiczeń (podskoki, szybka zmiana kierunku i inne).
 • Amortyzacja podeszwy – odpowiada za wsparcie stawów i odpowiednie wybicie się stopy. Zgodnie z informacjami przedstawionymi wyżej, poziom amortyzacji należy dostosować do treningu, który będzie przeważał podczas wizyt na siłowni.
 • Elastyczna cholewka – zapewnia odpowiedni komfort podczas wykroków, wznosów i innych ćwiczeń, które wymagają dodatkowych zgięć śródstopia. Cholewka powinna być wykonana z oddychających, przewiewnych materiałów, aby skutecznie odprowadzać wilgoć ze środka obuwia.
 • Przyczepność – odpowiednia przyczepność podeszwy jest bardzo ważna zarówno podczas ćwiczeń aerobowych, jak i treningów siłowych. Warto zwrócić uwagę na to, aby podeszwa posiadała bieżnik z rowkami i wypustkami. Podeszwa butów na siłownie nie powinna być całkowicie gładka.
 • Komfort – rozmiar butów na siłownie powinien być dokładnie taki sam, jak ten, który posiada nasze obuwie do noszenia na co dzień. Buty treningowe powinny być bardzo dobrze dopasowane do stopy. Wybierając buty na siłownie nie musimy brać pod uwagę warunków atmosferycznych, dlatego warto wybierać modele pokryte cienkim, oddychającym materiałem – np. specjalną, oddychającą siateczką.

Najlepsze buty na siłownie – sprawdź polecane modele

Duży wybór butów sportowych idealnych na treningi na siłowni znajdziesz w ofercie sklep-hummel.pl. Do treningów na siłowni polecamy następujące modele:

 • Hummel Victory – to buty sportowe o klasycznym wzornictwie, oparte na kultowym modelu z 1979 roku. Posiadają tradycyjną, gumową podeszwę, która sprawdzi się zarówno podczas treningów cardio, jak i ćwiczeń siłowych.
 • Hummel Stadil Age – klasyczne obuwie sportowe z lekką, płócienną cholewką i gumową podeszwą. Dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych.
 • Hummel Thor – wyposażone w wkładkę z pianki EVA i gumową podeszwę zewnętrzną, która jednocześnie zapewnia bardzo dobrą stabilizację stopy. Cholewka została pokryta miękkim zamszem z technologiczną siateczką.
 • Hummel Actus Trainer 2.0 – buty treningowe, które sprawdzą się przede wszystkim podczas ćwiczeń cardio. Posiadają podeszwę zewnętrzną wykonaną z pianki EVA, a także neoprenowy język, które razem zapewniają optymalną elastyczność i wygodę.
 • Hummel Kiel – lekkie buty sportowe pokryte przepuszczającą powietrze siatką Flyknit.

Źródło tekstu: https://sklep.rsactive.pl/pl/blog/Jakie-buty-na-silownie-warto-wybrac-Sprawdz-polecane-modele/2