Drzewa genealogiczne: sposób na poznanie historii rodziny

Wiedza o dziejów rodu potrzebna jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o krewnych budowana jest świadomość własnego Ja. Zdecydowanej części z nas w zupełności wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest przez najbliższych żyjących krewnych. Ale nie brakuje i takich, dla których to zdecydowanie za mało. To właśnie dla nich utworzenie drzewa genealogicznego jest świetnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli żmudna praca wymagająca cierpliwości

Przygotowanie drzewa genealogicznego – przede wszystkim takiego , które sięga kilka pokoleń wstecz – naprawdę nie jest zaliczane do prostych. Wyszukiwanie dat czy miejsc przyjścia na świat i śmierci poszczególnych krewnych wymaga naprawdę dużego nakładu pracy. Informacje znaleźć można w trudno dostępnych archiwach miejskich i kartotekach prowadzonych przez parafie. W większości przypadków można przeglądać je całkowicie za darmo. Są jednak i takie miejsca, w których trzeba wnieść niemałą opłatę. Koszt wykonania drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które mają zostać ujęte. Warto pamiętać, że cena poszukiwań może także wzrosnąć wraz z nieodzownością podróżowania do kolejnych parafii czy urzędów miejskich leżących na terenie całego kraju. Rzadko wszak rodzina od pokoleń mieszka na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu powinno się je robić?

Na wstępie stwierdziliśmy, że wiedza na temat swoich przodków jest pomocna do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Pozwala pełniej stać się częścią małej wspólnoty, którą tworzą najbliżsi. Sprawia to jednocześnie, iż nie czujemy się samotni we współczesnym świecie. To właśnie z tych powodów na chwilę obecną coraz więcej osób podejmuje decyzję o zleceniu utworzenia drzewa genealogicznego.