Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Skieruj się tu, aby kupić obrączki Kraków.

Dla wielu ślub jest nad wyraz wzruszającym dniem życia. Sakrament ten jednoczy Państwa Młodych do końca życia, a znakiem ich oddania, wierności i miłości są obrączki.

Obrączki – cząstka sakramentu zaślubin od XIII wieku

Z początku nie było podziału na obrączki i pierścienie zaręczynowe, w związku z tym mają one wspólne dzieje, które sięgają wiele wieków przed naszą erą. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego obdarowanie żony pierścieniem stało się częścią sakramentu zaślubin. Panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilka wieków później, o czym jednak niewielu wie. I choć wcześniej zdarzało się, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyjeżdżali na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w XX w., a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, iż czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w innych krajach, jak np. na Słowacji, w USA, we Francji czy w Brazylii, nakłada się je na lewą rękę, którędy podług starodawnych przesądów biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni wybierają oraz mierzą obrączki ślubne wspólnie, jednak tradycja powiada, iż przyszła żona nie powinna ich kupować, bowiem jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dopisz datę ślubu, imiona małżonka lub cytat

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej subtelną stylistyką. Przez wiele wieków sporządzano je z najrozmaitszych surowców, bardziej lub mniej trwałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak żelazo lub mosiądz) symbolizujące moc uczucia. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia używa się przeważnie złota oraz platyny, które są symbolem zaufania do małżonka. Naturalnie, są one również często zdobione kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu najchętniej kupowane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch typów złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, świadczą również często usługę grawerunku. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu lub znaczący dla młodej pary cytat.

Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]