Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

Więcej informacji o motoreduktorze walcowym.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenia napędu elektrycznego z przekładnią. Jak pracują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Motoreduktory wybierzesz bez przeszkód z katalogu producenta

Motoreduktory pozwalają na efektywne wykorzystanie elektrycznych silników w roli napędu w wielu funkcjach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, w związku z tym zawsze pojawia się drobna dysproporcja między mocą wyjściową i wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne moduły jak sprzęgła czy hamulce. Ogromną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe zestawy, które da się bez problemu dobrać z oferty producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie odpowiadały wymogom konkretnej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasem miesiące, na drobiazgowe pomiary oraz testy różnych zestawów części. W zależności od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do znacznych, umiarkowanych lub lekkich obciążeń, a także do długotrwałego lub krótkotrwałego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano przekładnie wielostopniowe, można osiągnąć niesłychanie wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Wiodący producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich możliwych zestawów

Chociaż motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka typów silników (DC, AC, BLDC oraz szeregowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem motoreduktory:
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).

Brak zapewne takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to spedycja, przemysł bądź produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak aeratory, linie produkcyjne, schody ruchome czy wyciągi górskie. Ogromne zróżnicowanie ich wielkości, mocy oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni sprawiła, iż liczbę realnych zestawów, które dzisiaj oferują czołowi światowi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w setkach, lecz właściwie w milionach.

Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]